X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
حبیب پیمان
این وبلاگ منعکس کننده نظرات و دیدگاه های شخص صاحب وبلاگ می باشد!

اشعار منتشر شده

صیاد زاده

برخود خندیدن

در آرزوی بهشت

بگوی مگوی

دارالعلوم

سکوتِ در پی دیوار

قره قول پشمی و نادیا انجمن

آدمیزاد

حور و غلمان

طنز کیسه مال

برو گم شو

نعلین ساز

جنگ سم و دم

دختر جاغوری ام

اگر معشوقه موتر بود

کارما ـ پناهنده گان

چت روم


وبلاگستان

وبلاگ دوستان به حساب درجن


لینک های استثنایی

اتحادیه هزاره های دنمارک

معــــــصومــه پیمان

پـــروژه ون بای ون

وبـــلاگ میچد

سخن معرفت

از سرخبیدک

باچه آزره

میناه گل

زیــــنب

دولت هزاره


آرشیف
چهارشنبه 6 تیر‌ماه سال 1386
آقای دریا این حقیقت دارد..؟

صبح روز چارشنبه وقتی در کلاس نشستم و کامپیوترم را روشن کردم، رفتم در وبلاگم تا ببینم چه حال و احوال است. پیامی از دوستی که نامش را ننوشته است، خواندم که فقط نوشته است: «در باره فرهاد دریا» و در ضمن آدرس فلمی را درج کرده که در ارتباط به فرهاد جان دریا و کمک ها و وعده های او به یتیم خانه ی بنام «آشیانه» در کابل صحبت می کند. رفتم در یوتوپ و فلم را از اول تا آخر دیدم و تکان خوردم که هنرمند که با عاطفه ترین انسان در جامعه انسانی تثبیت شده، چگونه ممکن است چنین کند.. و ان هم با مردمی که خود هنرمند به آن مربوط است.

عاطفه بستر اصلی شعر و آواز در انسان است. شاعر و آواز خوان زمانی که از لحاظ عاطفی تحت فشار قرار می گیرد و بخود می پیچد، شعر می سراید و آواز می خواند که هر دو این در حقیقت همان قطرات اشکی است که با خون جگر هنرمند مخلوط گردیده در قالب شعر یا صدا بیرون می آید. بناءْ یک هنرمند نباید با عواطف مردم بازی کند چون خود یک انسان عاطفی است.

من در جمع دوستانم بارها این مسله را یادآور شده ام که کسانیکه در کشورهای گویا جهان اول زندگی می کنند، از لحاظ اقتصادی مشکل آنچنانی ندارند و دست شان به دهن شان می رسند و در نتیجه یک سلسله مسولیت متوجه شان می شود. ما، حالا که مسولیت متوجه ما شده، به دو صورت می توانیم به این مسولیت رسیدگی کنیم:

  1. عملا باید به بازماندگان خود و گاهی فراتر از آنها به هموطنان خود کمک کنیم. مثلاْ کمک مادی، معنوی و غیره.
  2. سکوت نماییم و هیچ کاری نکنیم و کسانی را که واقعا نمی توانیم کمک کنیم، حد اقل بحال شان بگذاریم یعنی با وعده های چرب و شیرین اما دروغین خود، دل آنها را از «دوغ» بد نکنیم و آنها را از کار وبار شان نیاندازیم. اگر از چنین «تیم دادن ها» و خود خواهی ها خود داری کنیم، کمک بزرگی به آنها کرده ایم.

با تمام این، من هنوز هم باور ندارم آقای فرهاد دریا با یتیم خانه «آشیانه» وعده خلافی کرده باشد و یا به آنها وعده دروغ داده باشد. من این کار را از آقای دریا بعید می دانم. اما اگر این مسله حقیقت داشته باشد، آقای دریا واقعا کار خلاف اخلاق و معیار هنرمندی انجام داده و مسولیت دارد تا در رسانه های عمومی جواب قانع کننده ای ارایه کند تا سبب آرامش خاطر مردم گردد.

چون من یک تبعه افغانی هستم و آقای دریا هنرمند این کشور است، بخود حق می دهم از او بپرسم که اگر چنین کرده ای، چرا. و اگر این یک توطئه است، باید از توطئه گران آن نیز بپرسیم که دلیل وهدف چیست.

 فلمی که در باره آقای دریا منتشر شده است:

http://www.youtube.com/watch?v=VdITeO0tcZc

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 277611


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها