X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
حبیب پیمان
این وبلاگ منعکس کننده نظرات و دیدگاه های شخص صاحب وبلاگ می باشد!

اشعار منتشر شده

صیاد زاده

برخود خندیدن

در آرزوی بهشت

بگوی مگوی

دارالعلوم

سکوتِ در پی دیوار

قره قول پشمی و نادیا انجمن

آدمیزاد

حور و غلمان

طنز کیسه مال

برو گم شو

نعلین ساز

جنگ سم و دم

دختر جاغوری ام

اگر معشوقه موتر بود

کارما ـ پناهنده گان

چت روم


وبلاگستان

وبلاگ دوستان به حساب درجن


لینک های استثنایی

اتحادیه هزاره های دنمارک

معــــــصومــه پیمان

پـــروژه ون بای ون

وبـــلاگ میچد

سخن معرفت

از سرخبیدک

باچه آزره

میناه گل

زیــــنب

دولت هزاره


آرشیف
دوشنبه 10 اردیبهشت‌ماه سال 1386
قوانین متن نویسی

متن نویسی یا به عبارت غربی ها «Text building»، یک بخش مهمی در دنیای میدیا تثبیت شده است. اما از آنجایی که در مکاتب و مدارس در افغانستان کورس های لازم در این ارتباط نبوده و نیست، این قوانین در میان اکثریت قاطع نویسندگان و مخصوصاً وبلاگ نویسان آنچنان که لازم است، رعایت نمی شود یا اینکه زیاد مهم شمرده نمی شود.

 

چیزهایی را که من تا امروز یادداشت کرده ام، قرار ذیل اند:

  • فاصله میان حرف و «Comma» مانند «چنانچه او خود یادآور شده بود ، ما می توانستیم از....»
  • فاصله میان حرف و «Colon» و «Semicolon» مانند «آلبم جدید وی، آهنگ های زیر را بخود گنجانیده :؛»
  • نقطه ختم جمله در داخل ناخنک «Inverted commas» یا قوس «Parenthesis» مانند «...عرفان افزود: ((یک تصویر، بیانگر حقایق است و میتواند چندین مفهوم را ارائه کند .)) زمانی که نقطه در داخل قوس یا ناخنک بیاید، دیگر جمله از حالت داخلی بودن «Inverted commas» خارج می گردد. صورت درست این روش این گونه است که جمله ای که با «Inverted commas» احاطه می گردد، باید در داخل آن قرار داشته باشد و اگر جمله ختم هم می شود، نقطه ختم باید خارج از قوس و ناخنک قرار گیرد.
  • دو بار فاصله میان کلمات مانند «نمیدانم  چرا از من دور  شد»
  • فاصله میان حرف و سوالیه «Question Mark» و خطابیه «Exclamation Mark» مانند «آیا تا هنوز عاشق بوده ای ؟ اگر نبوده ای، نباید محکومم کنی !»
  • فاصله میان حروف کلمه مانند «گرا می، خا طرات، فر زندان، فر هنگی و غیره»
  • وصل بودن کامه یا نقطه با حرف اول جمله بعدی مانند «روزگاری که ما در کمپ مهاجرت بودیم ،آنها صاحب خانه و زندگی بودند لی شاید دچار مشکلاتی گردیدند که....»

از این نوع مثال ها زیاد است اما امیدوارم دوستان به همین چند تا قناعت کنند. در ضمن این نوع کورس ها در کشورهای اروپایی زیاد هستند و بیش از 4 تا 6 هفته وقت نمی گیرند، اگر کسی بخواهد، به آسانی می تواند بخواند و بیآموزد.

 

در عین حال امیدوارم نویسندگان معاصر در کنار اینکه نظرات و دیدگاه های شان را از طریق وب سایت ها و وبلاگ ها انتشار می دهند و بحث های بسیار سازنده ی را راه می اندازند که خود یک چیز واقعاً مثبت و جامعه ساز و معقول است، این را نیز بخاطر داشته باشند که برای نسل بعدی و یا آنانی که در حال حاضر به دنبال شان در حرکت هستند، الگوی خوبی باشند و تمام جوانب کار شان را بصورت حرفه ای در نظر بگیرند ـ چون روش نوشتن و نویسندگی و در مجموع تمام سبک کاری ما خواه نا خواه بر نسل که بدنبال ما هستند، تاثیر دارد و آنها روش ما را برای خود الگو قرار می دهند. اگر ما اشتباهات خود را اصلاح نکنیم، نسل بعدی بسیاری چیز ها را ممکن است اشتباه بیآموزد.

 

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 277611


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها